כריך החזיר: הרמטכ”ל ביטל העונש שלא כדין

כריך החזיר: הרמטכ”ל ביטל העונש שלא כדין

בפנייה לרמטכ”ל ולפצ”ר טוענת התנועה למדינה יהודית כי העונש לחייל שהכניס כריך עם חזיר ליחידה צבאית ניתן כדין, אך ביטולו הוא צעד פופוליסטי שנעשה בניגוד לפקודות המטכ”ל לפיהן “אין להכניס למתקני צה”ל מזון טרף המיועד לאכילת אדם”

התנועה למדינה יהודית פנתה השבוע לרמטכ”ל גדי איזנקוט ולפרקליט הצבאי הראשי האלוף דני עפרוני בבקשה כי יפעילו את סמכויותיהם כדין, כדי לבטל את ההחלטה אשר ביטלה כעת את עונשו של החייל שהכניס שאכל כריך חזיר, להענישו בהתאם לשורת הדין כפי שנדרש מפקודות המטכ”ל.

התנועה למדינה יהודית, גוף משפטנים הפועלים לחיזוק אופיה היהודי של מדינת ישראל, מציינת כי פקודת מטכ”ל 34.0101 קובעת כי המזון המסופק לצבא יהיה כשר על-פי אישורה של הרבנות הצבאית, וכי בשר, נקניק, דגים וכל סוגי שומן הנועדים לצבא טעונים הכשר מוקדם מטעם הרבנות הצבאית או האזרחית, לפני חלוקתם ליחידות.

עו”ד אורי ישראל פז, ראש מחלקת ליטיגציה בתנועה למדינה יהודית, הזכיר כי לפני כשמונה שנים, כאשר התעורר דיון ער בשבועון “במחנה” סביב השאלה: האם מותר להכניס מזון שאינו כשר לבסיסי צה”ל?, התשובה שניתנה הייתה כי אין פקודה האוסרת על אכילת מזון לא-כשר בבסיסים. בעקבות הפרסומים, קיימה (17.1.07) מליאת הכנסת דיון בנושא, שלקראתו הורה הרב הראשי לצה”ל תא”ל ישראל וייס על שינוי פקודת המטכ”ל בנושא.

סגן שר הביטחון אפרים סנה הבהיר אז בדיון כי “בהתאם לפקודות הצבא בעניין תקנות הכשרות במטבחים צבאיים, חל איסור להכניס מזון טרף המיועד לאכילת אדם לבסיסי צה”ל ולא רק למטבחים. זה לפי פקודות הצבא. לצערנו, בתגובת דוברת צה”ל שפורסמה בתקשורת חלה טעות, וההבהרה פורסמה היום בעניין הזה. הרב הצבאי הראשי הנחה לרענן את פקודות הכשרות לסגלי הרבנות ולחיילי צה”ל ומפקדיו בעניין הכשרות בבסיסי צה”ל. סיכומם של דברים: אין להכניס למחנות צה”ל מזון לא-כשר. זה המצב לאשורו וכך הובהר… מישהו שאל שאלה בעיתון ‘במחנה’ וקיבל תשובה שגויה. השגיאה תוקנה. במחנות צה”ל מקפידים על הדבר הזה ולכן יש משגיחי כשרות. ניתנה הוראה לרענן את ההוראות והנהלים. מי שמכניס מזון לא-כשר לבסיסי הצבא, חל עליו החוק הצבאי והוא נענש”.

סעיף 13 לפקודת מטכ”ל מס’ 34.0103 (“תקנון הכשרות במטבחים צבאיים”) מורה כי “אין לספק בשר ומוצריו לחיילי צה”ל במחנות או בשדה שלא באמצעות מקורות האספקה של צה”ל, כגון: מרכז מזון, שקם, האגודה למען החייל, העומדים בפיקוח הרבנות הצבאית הראשית. אין להכניס למתקני צה”ל מזון טרף המיועד לאכילת אדם”.

בצה”ל חובת הציות לפקודות מטכ”ל גוברת על יתר הפקודות ומחייבת גם את הרמטכ”ל עצמו. בתנועה למדינה יהודית אמרו כי “ההחלטה בוטלה בצעד פופוליסטי בלתי ראוי על-ידי הרמטכ”ל – חרף העובדה כי מדובר בהתערבות פסולה מבחינה מינהלית ו/או פיקודית בהחלטה (שהיא מעין-שיפוטית) אשר בוטלה בלי לקרוא למג”ד ולמח”ט של החייל לבירורים, ובשעה ששניהם עומדים על נכונות החלטתם”.

התנועה מונה נימוקים נוספים לפקודה המונעת הכנסת מזון לא כשר ליחידות צה”ל:

  1. ביטוי להיותה של מדינת ישראל מדינה יהודית ודמוקרטית;
  2. הימנעות מפגיעה ברגשות הדת של החיילים היהודים שומרי הכשרות;
  3. מניעת חשש להכשלתם של חיילים דתיים ומסורתיים באיסור החמור;
  4. חלק מהאיסור לאכול מאכלי “דבר אחר” (חזיר) בפרהסיה בתוך מוסד ממוסדות מדינת ישראל, “וצה”ל מהווה מוסד ייצוגי המקדש את ערכי כור ההיתוך הישראלי”;
  5. פגיעה בצביון המקיים את העם היהודי.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

shares