על סדר היום 

 

 

 

התנועה: לעצור תחבורה ציבורית חדשה בשבת למגזר הערבי

 

התנועה למדינה יהודית דורשת ממשרד התחבורה שלא להתיר קווי תחבורה ציבורית חדשים למגזר הערבי בינואר 2015 * הנימוקים: תקופת הבחירות, תכלית החוק ופרשנותו * מגלה: בכיר ברשות לתחבורה ציבורית מתעלם מפניות בנושא גלישת קווי תחבורה כשעתיים אל תוך השבת * תגובת הבכיר: פניותיכם בטיפולי

 

התנועה למדינה יהודית, ארגון משפטי הפועל לחיזוק זהותה היהודית של המדינה, דורשת ממשרד התחבורה לעצור לאלתר את מתן ההיתרים להפעלתם בשבת של קווי תחבורה ציבורית המיועדים למגזר הערבי. הקווים אמורים להתחיל לפעול בינואר הקרוב.

 

במכתב ששלח בא-כוח התנועה, עו"ד אורי ישראל פז, לרשות הארצית לתחבורה ציבורית, נטען כי דרישתו נובעת משני נימוקים עיקריים: האחד, טעמים ענייניים של שלטון החוק (סעיף 71(7)(א) לפקודת התעבורה) הקובע כי על שר התחבורה "להתחשב ככל שניתן במסורת ישראל בכל הנוגע לאיסור תנועת כלי רכב בימי מנוחה"; השני, משום שבתקופת בחירות מוטלת חובה על השרים, על הכנסת ועל רשויות השלטון לנהוג באיפוק בהפעלת סמכויות העלולות להיות מושפעות מתוצאות הבחירות לגבי כל אותם עניינים שאין כורח ודחיפות מיוחדת לפעול בהם בתקופת המעבר עד לכינונן של הכנסת והממשלה חדשות.

 

עורך הדין פז הדגיש בפנייה כי כל ההיתר להפעלת קווים למגזר הערבי, על-פי תקנה 386א, נגזר מהפרשנות שהייתה נהוגה במשך עשרות שנים במשרד התחבורה, לפיה קווים שרישיונם לפעול בשבת ניתן אחרי 1.1.1992 מורשים לפעול רק בתקופת שעון הקיץ ורק מהשעה 17:00. "אין בכוונתנו חלילה כל רצון להצר את צעדיהם של התושבים הערבים בהתאם לזכותם לחופש תנועה", מבהיר עו"ד אורי ישראל פז. "החשש הגדול הוא שהיתרים נוספים להפעלת תחבורה ציבורית באזורי המגורים של הציבור הערבי עלולים להביא לפעילות בפועל של התחבורה הציבורית גם באזורים של האוכלוסייה היהודית שבסביבתם. שכן, מבחינה משפטית לא ניתן לפצל את מסלולי הקווים של התחבורה הציבורית באופן שהאוטובוסים יעברו רק באזור מסוים ולא באזור אחר על בסיס חלוקה גזענית מטבעה".

 

מאות קווים גולשים כשעתיים אל תוך השבת

 

במכתב, שנשלח לדרור גנון מנהל אגף בכיר לתחבורה ציבורית במשרד התחבורה, והעתקים ממנו נשלחו לצמרת הניהולית של המשרד ולוועדת הכלכלה של הכנסת, כתבה התנועה למדינה יהודית כי לא מומשו התחייבויותיו של גנון בדיון שהתקיים ב-2 בדצמבר בוועדת הכלכלה לפרסם את רשימת הקווים המעודכנת המורשים לנוע בשבת. גנון אף התחייב בדיון בוועדת הכלכלה כי ישיב לתלונה מפורטת שהגישה התנועה למדינה יהודית על מאות קווי תחבורה ציבורית שגולשים כשעתיים אל תוך השבת - מזה מספר שבתות ברציפות - בניגוד להנחיות המפקח על התעבורה. גנון אמר בדיון כי מדובר בתקלה שתוקנה, אולם בפועל מספר הקווים הגולשים אל תוך השבת רק הלך והתגבר.

 

החשש: שינוי נהלים בעניין שבת

 

בתוך כך, מבקשת התנועה למדינה יהודית כי במסגרת יישום המכרז החדש לכתיבה ולעדכון נהלי התחבורה הציבורית, לא תהיה שום פגיעה בנהלים הקיימים בכל הנוגע לאיסורים על הפעלת תחבורה ציבורית בשבת, ויובטח כי מנסחי הנהלים החדשים יונחו לנהוג בהתאם להוראות החוק והתקנות שהותקנו מכוחו.

 

הקישו לקריאת המכתב 

קישורים

צור קשר


הישארו מעודכנים
התנועה למדינה יהודית (ע"ר)
כתובת
רח' האומן 25, ירושלים
טלפון - 072-2150666
פקס - 072-2150999
אימיילmedinaJewish@gmail.comשלח
Thank You!
The form has been successfully sent.

שדה חובה.
+
+
+
+
+
+
© כל הזכויות שמורות לתנועה למדינה יהודית
+