על סדר היום 


 


 

אוטובוסים ש"גלשו" לתוך השבת פוגעים בסטטוס קוו


פנינו לשר התחבורה ישראל כץ ולשר הכלכלה נפתלי בנט, וגם למאיר חן ראש הרשות הארצית לתחבורה ציבורית, בדרישה להטיל קנסות ולהגיש כתבי אישום נגד מפעילי תחבורה ציבורית שאוטובוסים שהפעילו בשתי השבתות האחרונות "גלשו" לתוך השבת בניגוד להנחיות משרד התחבורה האוסרות זאת.


בימים 5-9.11.14 חשף העיתונאי עידן יוסף באתר News1 כי "משרד התחבורה התיר לעשרות קווים 'לגלוש' לתוך השבת", בימים 31.10 ו-7.11, בניגוד להנחיות שקבע משרד התחבורה בתחילת שנות ה-90 ותוך הפרה בוטה של הסטטוס-קוו בענייני דת ומדינה, המגביל הפעלת תחבורה ציבורית בשבת.

במכתב ציינו כי החשיבות בהשבתת התחבורה הציבורית בשבת נובעת משתי סיבות עיקריות:
(א) מכיוון שמדובר בחברות ממשלתיות (אגד ודן) וגופים דו-מהותיים (חברות פרטיות שמסובסדות ושהפדיון שלהן עובר למדינה), שלכלל הציבור יש חלק בהן, הרי אם חברות אלה עובדות בשבת, יש בכך משום כפייה חילונית הכופה על אזרחיה הדתיים של המדינה להיות שותפים בעל כורחם בחילול שבת;
(ב) זהותה היהודית של המדינה מחייבת כי בחייה הציבוריים של מדינת ישראל תבוא השבת לידי ביטוי פומבי.

דא עקא, עשרות קווי תחבורה ציבורית לא חיוניים "גלשו" בשבת האחרונה לתוך מסגרת הזמן של חצי שעה; אוטובוסים אחרים המשיכו לפעול באין מפריע והיו שפעלו כשעתיים לאחר כניסת השבת.

האוטובוסים נסעו במקומות רבים ברחבי הארץ, בהם: ירושלים, נהריה, מחלף גולני, קריית שמונה, באר שבע, חולון, רמת השרון, רמת גן, נתניה, פרדס חנה, הוד השרון, חדרה, טבריה, ערד, תל אביב, דימונה, חיפה, מצפה רמון, עכו, קרית מוצקין, נתיבות, פתח תקוה, קרית ביאליק, קרית גת, יקנעם, רעננה, מגדל העמק, עפולה ועוד.

עיקר הנסיעות בוצעו בידי אגד ומטרופולין, אך גם בקווי שירות של דן, קווים, אגד תעבורה, נתיב אקספרס, מטרודן וחברות תחבורה נוספות. מהכתבה עולה כי אין מדובר רק בקווים בינעירוניים, אלא גם בקווים פרבריים ואפילו בקווים עירוניים (רשימת הקווים המלאה נמצאת ברשות הכתב).

הנתונים בכתבה מצביעים על כך שאין מדובר בתקלה נקודתית אלא בהפרה מערכתית, החוצה את כלל האזורים ברחבי הארץ, כלל המפעילים וכלל סוגי השירות של התחבורה הציבורית.

 

הקישו לקריאת פרוטוקול הדיון בישיבת ועדת הכלכלה מיום 2.12.2014
 

הקישו לקריאת המכתב

 

 

  

קישורים

צור קשר


הישארו מעודכנים
התנועה למדינה יהודית (ע"ר)
כתובת
רח' האומן 25, ירושלים
טלפון - 072-2150666
פקס - 072-2150999
אימיילmedinaJewish@gmail.comשלח
Thank You!
The form has been successfully sent.

שדה חובה.
+
+
+
+
+
+
© כל הזכויות שמורות לתנועה למדינה יהודית
+