הצו ליבוא גופות לתערוכה מנוגד לערך כבוד האדם

התנועה למדינה יהודית פנתה לשר הכלכלה, נפתלי בנט, במכתב אזהרה מפני חתימתו על צו ליבוא גופות לצורכי תערוכה. מדובר במהלך הפוגע בערך החוקתי של שמירה על "כבוד האדם", ובכללו שמירה על כבוד המת, ומנוגד לערכיה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, וכן לערכי היסוד של ההלכה היהודית והאתיקה האנושית


המדובר במהלך הפוגע בערך החוקתי של שמירה על "כבוד האדם", ובכללו שמירה על כבוד המת. הדבר מנוגד לערכי היסוד החוקתיים של 'כבוד האדם' ועם ערכיה של מדינת ישראל כ'מדינה יהודית ודמוקרטית', וכן לערכי היסוד של ההלכה היהודית האוסרת להלין את המת, ואף מהווה מעשה בלתי מוסרי הנוגד את הדרישה האתית-אנושית.

הניסיון להכשיר כעת יבוא ויצוא של גופות אדם, בא בהמשך לפסיקת בג"ץ שהורתה על סגירת תערוכת "BODIES – תערוכת הגוף", שנערכה בתל אביב בחודשים מאי-אוקטובר 2012 ובמסגרתה הוצגו בארץ כ-20 גופות אדם שלמות מסין ועוד כ-200 חלקי גופות מתים שעברו תהליכי שימור.

"רמיסת כבוד האדם וכבוד המת בישראל היא מעל כל מחלוקת פוליטית, ויש למגרה מוקדם ככל האפשר", טוען עו"ד אורי ישראל פז, ב"כ התנועה במכתבו לשר בנט. "עמדת בית המשפט העליון היא ברורה: גם כאשר ניתנה הסכמה של אדם לשימוש מסחרי או אומנותי בגופתו, הדבר אינו מוריד מהפגיעה בערך היסוד של 'כבוד האדם', כי אדם שמחל על 'כבוד האדם' שלו – אין כבודו מחול".


הקישו לקריאת המכתב

(בתמונה: השר נפתלי בנט. צילום: חן גלילי, דוברות משרד הכלכלה)


על סדר היום